Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışmasında dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi.

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışmasında dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi.

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışmasında dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti işbirliğinde düzenlenen Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışması sonuçlandı. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçli bir şekilde yetişmelerini, sigara, alkol, uyuşturucu, kumar ve internet bağımlılığının olumsuz ve yıkıcı etkilerini kavramalarını ve Yeşilay Cemiyeti’nin faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmada 6 eser birincilik elde etti.
 
Yarışmada dereceye giren öğrenciler için Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde ödül töreni düzenlendi. Ödül törenine Sivas Valisi Davut Gül, Belediye Başkan Vekili Erdoğan Yuvacı, İl Emniyet Müdürü Turan Aksoy, Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Harun Tan, CÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çimen, Yeşilay Sivas Şube Başkanı Bülent Akın, Milli Eğitim Şube Müdürümüz Anakız Yörük, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda daha sonra Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Müzik dinletisinin ardından Yeşilay tanıtım videosu gösterime sunuldu.
Tanıtım filminin ardından bir konuşma yapan Sivas Valisi Davut Gül, ortaokul yıllarından itibaren Yeşilaycı olduğunu ve Yeşilay’dan çok şey öğrendiğini söyledi. Gençlerin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçlenmesi ve farkındalık oluşturulması için düzenlenen programın çok önemli olduğunu belirten Vali Gül, emeği geçenlere teşekkür etti.
Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durması ve iyi bir şekilde yetiştirilmesi aile, okul ve arkadaş çevresinin çok önemli olduğunu belirten Vali Gül, şu ifadeleri kullandı:
“Gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmemiz gerekiyor. Pazar günkü halk oylaması ile 18 yaşındaki gençlerimize milletvekili olma yolu açıldı. Dolayısıyla da iyi yetişmiş bir nesil gerekiyor. Çocuğun kişiliğinin şekillenmesinde, aile, eğitim ve arkadaşlarının çok önemli bir rolü var. Her ne kadar burada eğitim fazlaymış gibi görünse de bana göre en az yüzde 35 arkadaşlar etkiliyor, yüzde 35 aile, kalan yüzde 30’u da eğitim etkiliyor. Okul çevresi ile arkadaş çevresinin aynı olduğunu düşündüğümüzde önemli bir kısmı okullarda şekilleniyor. İşte burada öğretmenlerimize, okul idarecilerimize milli eğitime çok önemli görevler düşüyor. Bu çocuklarımızın zararlı alışkanlıklardan korunması bizim asli işimizi oluşturuyor. Ailelerin de çocuklarını tanıması, farkında olması gerekiyor. Herhangi bir bağımlılık, kötü alışkanlıkla karşılaşmamak çok önemli ama eğer böyle bir şeye bulaşmış ise ailenin bunu fark edip tedavi edilmesini sağlaması ondan daha önemli. Ailelerimizin bu konuda bilinçli ve duyarlı olmaları lazım… ”
Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Harun Tan ise öğrencilere önemli mesajlar verdi. Tan; “bizler eğitim camiası olarak eğitim ve öğretim gibi iki önemli faaliyeti bir arada yürütüyoruz. Bu faaliyetleri yürütürken de kamu yararına çalışan dernek, vakıf ve STK’larla işbirliği içinde hareket ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki bu ülkenin yarınlarının inşası ancak el birliği ile mümkündür. Yine bizler, okullarımızdaki öğretim faaliyetlerinin yanı sıra şiir, hikâye, deneme, kompozisyon yarışmaları ile gençlerimizin kendilerini ifade etmesini, toplumu ilgilendiren olaylar karşısında görüş belirtmesini ve farkındalık kazanmasını istiyoruz. ‘Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek’ yarışması da bunun güzel bir örneğidir.
Bugün ülkemiz nüfusunun %52’si otuz yaşının altındadır. Ülkemizin en büyük zenginliği genç nüfusu, yani sizlersiz. Sizlerden ricamız kendinizdeki bu gücün farkında olunuz. Bizler de bu genç nüfusu sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklardan koruyabilirsek ülkemiz çok kısa zamanda dünya devletleri arasında hatırı sayılır bir noktaya gelecektir.
Bugün her ne kadar Avrupa medeniyeti bilim ve teknikte bizlerden daha ilerde gibi görünse de onların en büyük eksiği teknolojiyi sonraki yüzyıllara taşıyacak genç nüfuslarının olmayışıdır. Bizler ancak siz gençleri bağımlılıklardan uzak, sağlıklı ve zinde tutarsak yarınları güvenle inşa edebiliriz.
Ben bir başarı elde etsin etmesin resim, şiir deneme, hikâye ve diğer kategorilerde yarışmaya katılan bütün öğrencileri tebrik ediyorum. Çünkü onların bağımlılık karşısında ortaya çıkardığı küçük bir eserin tolumda bu konuda farkındalığı arttırmaya yönelik büyük bir adım olduğuna inanıyorum.” İfadelerini kullandı.
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Sivas Şube Bakanı Bülent Akın ise konuşmasında sosyal sorumluluk bilinci ve gönüllülük esasına dayanan hizmet duygusuyla Yeşilay’ın, sağlıklı yaşama bilincini toplumun her kesimine, özellikle de gençlere yaymak için büyük gayret sarf ettiğini söyledi. Bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte düzenlenen yarışmanın çok önemli olduğunu belirten Akın, yarışma ile İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçli bir şekilde yetişmelerinin sağlanmasını hedeflediklerini söyledi.
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
Konuşmaların ardından Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışmasında dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi. Yarışmada görsel eser türünde Kangal Şehit Oğuz Özgür Çevik İlkokulu öğrencisi Mehmet Ali Coşkun’un, Gemerek Yurter Özcan Ortaokulu Öğrencisi Melike Kaya’nın ve Asım Şahin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Habibe Kardaş’ın eserleri birinci oldu.
Edebi eser türünde ise Suşehri Karacaören İlkokulu öğrencisi Aleyna Bora’nın, 75. Yıl Ortaokulu Öğrencisi Rümeysa Yaşın’ın ve Asım Şahin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Esra Selvi’nin eserleri birinci seçildi. Programda derece elde eden eserler için ödül töreni düzenlendi. Öğrencilere ödüllerini Sivas Valisi Davut Gül, Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Harun Tan ve protokol üyeleri takdim etti.

 
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/saglikli-nesil-saglikli-gelecek-yarismasinda-dereceye-giren-ogrenciler-icin-odul-toreni-duzenlendi/icerik/1930 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.