Şehit Muhammet Onur Demir Anadolu Lisesi’nde 15 Temmuz Milli İrade ve Şehitleri Anma Programı düzenlendi.

Şehit Muhammet Onur Demir Anadolu Lisesi’nde 15 Temmuz Milli İrade ve Şehitleri Anma Programı düzenlendi.

Şehit Muhammet Onur Demir Anadolu Lisesi’nde 15 Temmuz Milli İrade ve Şehitleri Anma Programı düzenlendi.

Şehit Muhammet Onur Demir Anadolu Lisesi’nde 15 Temmuz Milli İrade ve Şehitleri Anma Programı düzenlendi. Okul salonunda gerçekleştirilen programa Vali Yardımcıları Zihni Yıldızhan ve Mehmet Nebi Kaya ile Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açış konuşmasını Okul Müdürü Saffet Dağdelen yaptı. Dağdelen’in ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy; “Tarih tekerrürden ibarettir. ‘Hiç ibret alınsaydı tarih tekerrür mü ederdi’ diyor şair. İbret alınmıyor. Maalesef 100 sene önce Çanakkale’de Mehmet Akif’in ‘kimi Hindu, kimi yamyam kimi bilmem ne bela’ deyimiyle hezimete uğrayan dış güçler, Türkiye’yi parçalamak, bölmek adına faaliyetlerine devam ediyorlar. Bugünde karşımızda adı PKK, FETÖ olan onların taşeron örgütleri var. Fark eden hiçbir şey yok. O gün bizim karşımıza mertçe çıkıyorlardı şimdi adı bizden gibi gözüken, memleketimizin insanını ayartarak, vatan hainleri şekline getirerek, sureti haktan gözükerek memleketimize darbe, işgal yapıyorlar. 15 Temmuz, darbe değil işgal girişimiydi. Askeri darbe adı altında dış güçler ülkemizi işgal edecekti. Ama Allah nasip etmedi, planları ters gitti. O gece birçok insanımız gözünü kırpmadan vatanı için şehit, gazi oldu. İşte okulumuza ismini verdiğimiz Muhammet Onur Demir’de bir başka cephede, bir başka şekilde şehit oldu. Ama biz de eğitim ordusuyuz. Savaş sadece cephelerde kazanılmıyor. Askerimiz, polisimiz nasıl mücadele ediyorsa bizim de okullarımızda bu mücadeleyi vermemiz lazım. İşte bu da bir mücadeledir. Bu anlayışı, bu duyguyu, şuuru dinç tutmak adına yapılan bu faaliyetlerde bir mücadeledir. Ben bu faaliyetin düzenlenmesinde emeği olan okul müdürümüz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
“KENDİNİZİ İYİ YETİŞTİRİN, AKLINIZI KİRAYA VERMEYİN”
Altınsoy’un ardından konuşan Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan ise önemli mesajlar verdi. Yıldızhan; “15 Temmuz darbe girişimine kahraman Türk milleti birlik ve beraberlik örneği göstererek karşı durdu. O gün birçok şehit verdik. Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Ben okul yöneticilerimize, öğretmen ve öğrencilerimize şu mesajı vermek istiyorum. Lütfen, ilmin ve bilimin dışında aklınızı kiraya vermeyin. Bugün 15 Temmuz’da yaşananlar akıllarını kiraya verenlerin yaptığı darbe girişimiydi. Eğer akıllarını kullansalardı o bombaların kimin üzerine atıldığını sorgulayıp bundan vazgeçeceklerdi. Lütfen, kendinizi iyi yetiştirin.” Dedi.
 
Konuşmaların ardından şehitlerin özgeçmişlerinin ve kahramanlıklarını anlatan sunum gerçekleştirildi. Daha sonra, öğrenci korosu tarafından kahramanlık türküleri seslendirildi. Daha sonra protokol üyeleri tarafından Şehit köşesi ve 15 Temmuz fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/sehit-muhammet-onur-demir-anadolu-lisesinde-15-temmuz-milli-irade-ve-sehitleri-anma-programi-duzenlendi/icerik/1850 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.