ŞEHİT SİVAS LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE 104 YIL SONRA DİPLOMA DÜZENLENDİ

ŞEHİT SİVAS LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE 104 YIL SONRA DİPLOMA DÜZENLENDİ

Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında Sivas Valiliği himayesinde Milli Eğitim Müdürlüğümüzce yürütülen “Okuyan Gençlik Ecdadının İzinde” projesi kapsamında düzenlenen “Çanakkale” konulu kitap okuma yarışmasında dereceye girerek Çanakkale gezisine gitmeye hak kazanan öğrenciler törenle uğurlandı.
Tarihi Kongre binasının yanındaki alanda düzenlenen uğurlama törenine Valimiz Salih Ayhan, MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ders Kitapları ve Yayımlar Daire Başkanı Hüseyin Burak Fettahoğlu, Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, ilçe milli eğitim müdürleri, öğretmen, öğrenci ve aileleri katıldı.
ŞEHİT SİVAS LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE 104 YIL SONRA DİPLOMA DÜZENLENDİ
Program, Şarkışla Anadolu İmam Hatip Lisesi Mehteran Takımının konseri ile başladı. Daha sonra bir konuşma yapan Valimiz Ayhan, “Gençlerimiz, 104 yıl önce aynı sıralarda oturan ve Çanakkale’de şehit düşen dedelerini ziyarete gidecekler. Dedelerinin oradaki fedakârlıklarını görecekler. Sivas ile Çanakkale arasındaki bu güzel iklimin devamını getirecekler. Orada cephe cephe nasıl savaşılmış, nasıl fedakârlık yapılmış, binlerce şehidimiz bu ülke uğruna nasıl şehit olmuş görüp hissedecekler. Döndükten sonrada gelip bunu arkadaşlarına anlatacaklar.” Dedi.
Sivas Lisesi öğrencisiyken 104 yıl önce gittikleri Çanakkale Savaşı’nda şehit düşen öğrenciler için hazırlanan temsili diplomaları da kafilede yer alan öğrencilere teslim eden Ayhan, “Sivas Lisesi 1915 yılında mezun veremedi ve öğrenciler o dönem tahtaya ‘Hocam biz Çanakkale’ye gidiyoruz. Hakkınızı helal edin’ yazdılar. Dolayısıyla Sivas Lisesinin mezuniyet defterinde 1915 yılı boştur. Bu çok önemli ve anlamlıdır. Sivas Lisesi, bizim gururumuzdur. 1915 yılındaki bu duruma dikkat çekmek açısından bir diploma hazırlandı. Bu diplomayı Çanakkale´ye götürülmek üzere öğrencilerimize teslim ediyoruz.” İfadelerini kullandı.
Ayhan konuşmasının ardından MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ders Kitapları ve Yayımlar Daire Başkanı Hüseyin Burak Fettahoğlu, Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı ve öğrenci velileri ile birlikte 130 lise öğrencisi ve 11 görevliden oluşan kafileyi Çanakkale’ye uğurladı. Aynı zamanda her ilçeden getirilen topraklar da kafile ile birlikte kavanozlarla Çanakkale’ye gönderildi.
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/sehit-sivas-lisesi-ogrencilerine-104-yil-sonra-diploma-duzenlendi/icerik/3414 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.