Selçuk Ortaokulunda “Çevre Bilinci, Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık” Eğitim Programı Düzenlendi.

Selçuk Ortaokulunda “Çevre Bilinci, Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık” Eğitim Programı Düzenlendi.

Selçuk Ortaokulunda “Çevre Bilinci, Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık” Eğitim Programı Düzenlendi.

Sivas Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz işbirliğinde belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünce her yıl eğitim-öğretim dönemi boyunca okullarda gerçekleştirilen “Çevre Bilinci, Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık” eğitim programları devam ediyor. Bu kapsamda 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ilk eğitim faaliyeti Selçuk Ortaokulunda gerçekleştirildi.
Programa Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık, Şube Müdürümüz Hülya Bozbıyık, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Abdurrahman Güney, Okul Müdürü Kadir Özkan, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Programın açış konuşmasını Okul Müdürü Kadir Özkan gerçekleştirdi. Özkan’ın ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Yaşadığımız dünya; gelecek nesillerimize bırakacağımız en büyük mirastır. Bu mirası korumak ise bizim en önemli görevimizdir. Bu miras ancak bilinçli nesillerin yürüteceğin bilinçli geri dönüşüm faaliyetleri ile korunabilir.  Son dört yılda sadece Sivas genelinde belediyemizin okullarımızla iş birliği içerisinde topladığı yaklaşık 20 Ton atık pil ve onlarca ton atık yağ dikkate alındığında bu geri dönüşüm faaliyetlerinin önemi çok net bir şekilde anlaşılmaktadır. Sivas Belediyemize, sayın belediye başkanımıza çevreyi koruma ve geri dönüşüm konusunda gösterdikleri hassasiyetten dolayı ve ayrıca okullarımızda yürütülen atık yağ ve pil toplama faaliyetlerine destekleri için çok teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.
Savaşçı; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan sıfır atık projesi kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların bu konuda önemli bir farkındalık oluşturduğuna da dikkat çekti.
Daha sonra bir konuşma yapan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise belediye olarak kenti daha temiz, daha yeşil bir hale getirmek için gayret gösterdiklerini söyledi. Bu kapsamda gerçekleştirilen bilinçlendirme ve eğitim faaliyetlerinin de çok önemli olduğuna dikkat çeken Bilgin; “Sevgili öğrencilerimizin destekleriyle bu çalışmalarımız daha verimli hale gelecektir. Sizler saf ve temiz yürekleriniz ile çevreyi kirleten birini uyarırsanız, emin olun bu bizim çalışmalarımızdan daha etkili olacaktır. İnşallah tüm okullarımızda bu tip eğitim programları gerçekleştirerek sizleri adeta bir itici güç olarak yanımızda görmek istiyoruz. Yarının Türkiye’sinin sahibi olan siz geçler, bu olaya sımsıkı sarılıp çevrenize örnek olursanız, Sivas çok daha temiz ve yeşil olacaktır. Bizler de bu alana harcadığımız emeğin bir kısmını başka alanlara ayırarak daha güzel hizmetler yapacağız.” Dedi.
Konuşmaların ardından Sivas Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Çevre Mühendisi İrem Navruz, öğrencileri geri dönüşüm ve sıfır atık konusunda bilgilendirdi.
Programın ardından Sivas Belediyesi tarafından okul koridoruna kurulan, geri dönüşüm otomatının tanıtımı gerçekleştirildi. Başkan bilgin, öğrencilerle birlikte plastik şişe atıkları karşılığında kalem veren otomata plastik şişe attı.
Başkan Bilgin ve Savaşçı, programın ardından okulda görev yapan öğretmenlerle bir araya geldi. Bir süre öğretmenlerle sohbet eden Bilgin ve Savaşçı, öğretmenlerin görüş, öneri ve taleplerini dinledi.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/selcuk-ortaokulunda-cevre-bilinci-geri-donusum-ve-sifir-atik-egitim-programi-duzenlendi/icerik/3759 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.