Sivas'ın en etkili firma rehberi. - 01.10.2023

Sınanmadığın sınavı geçtim diyemezsin

Halis YILDIZ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 7 makalesi bulunuyor.

İnsan hata yapabilen bir varlıktır. Yaratılıştan gelen bazı zaafları vardır. İlk insandan günümüze her insanın büyük ya da küçük, gizli ya da açık hataları, günahları olmuştur. Allah hata yapan kuluna tövbe kapılarını açmış, tövbe ederek günahlarından, hatalarından dönen kullarını affedeceğini müjdelemiştir.

İnsanın sevmemek için birçok sebebi olsa da sevmek için nedeni yoktur. İnsan sevince hiç bir sebep olmadan da sevebilir. Günümüzde sevgilerin çoğu menfaat sevgisidir. Aşkların çoğu etiket sevdasından ibaret olduğu için mutluluk getirmez.

Etiket ve ambalaj merakı insanı felakete sürükler. İçi boştur, aldatır. Ederinden fazla değer verdiğin insan sürpriz yumurtaya benzer. Makam, mevki, şöhret için duyulan ilgi aşk değildir. Sevgi karşılıksız olur. Karşılığı olan şey ticarettir. Aşk insanı çocuklaştırır. Aklını başından alır. Gözü kör, kulağı sağır tam bir sığır eder. Laf dinlemez, nasihat fayda vermez.

Çocuklar sürpriz yumurtayı sever. Büyük bir heyecanla içinden ne çıkacağını merak eder. Ambalajı açılır ilk önce, ne var diye içinden çıkana bakılır. Plastik parçası ufacık bir oyuncak… Tatmin etmez çocuğu, tam bir hayal kırıklığı. O oyuncak 5 dakika sonra kaybolur. Çocuk onunla hiç oynamaz bile. Ama bıkmadan usanmadan sürpriz yumurta ister. Bir sonraki sefere büyük bir şey çıkacakmış gibi…

Ambalaj ve etiket meraklı aşkların sonu sürpriz yumurta gibidir. Arabam olsun, havalı bir mesleği olsun, o olsun bu olsun derken bir şey eksik kalır. Sevsin…

Her gün huzursuz olacağın kariyer sahibi biri ile bir ömür geçirmektense, az kazanıp gerçekten sevecek, değer verecek bir amele ile evlenmek daha güzeldir.

    Ailemin beklentileri yüksek, arkadaşlarıma ne derim? Benim bir itibarım var. İnsan içine çıkamam. Havamız olmasın mı? Açlıktan nefesimiz mi koksun. Kendimi ezdiremem…

Bu düşünce ile kurulan ilişkiler ticaret gibidir. Hatta ticarettir. Sonunda iflas edip dımdızlak kalabilme ihtimali de yüksektir. Evlendiğinizde kapıyı örtüp eşinizle baş başa kalırsınız. Mutlu olmak istiyorsanız el âlemi de, el âlemin düşüncelerini de kapının önünde bırakmalısınız. İçini bilmediğiniz sürpriz yumurtanın peşine düşmeyin.

Ne karın doyurur ne faydası var
Ama sevilirsin sürpriz yumurta
Alt tarafı geniş, üst tarafı dar
Bıraksam erirsin sürpriz yumurta

Çocuklar merakla için açacak
Sanırsın içinden altın çıkacak
Mini minnacık plastik oyuncak
Kandırırsın beni sürpriz yumurta

Kaldırıp kenara atılır çıkan
Oynanmaz oyuncak kaybolur bir an
Aldığın hep gerçek verdiğin yalan
Umut tacirisin sürpriz yumurta

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bildirimleri Aç TAMAM Hayır Teşekkür Ederim