Sivas’ta, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

Sivas’ta, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

Sivas’ta, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

Sivas’ta, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlikler Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtında gerçekleştirilen çelenk sunma töreni ile başladı.
Törene Sivas Valisi Davut Gül, Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip, Belediye Başkanı Sami Aydın, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sivas Şube Başkanı Fuat Ahıskalı, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Sivas Şube Başkanı Mustafa Hızal, il protokolü ile gazi ve şehit yakınları katıldı.
Törende, sırasıyla Valilik, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği ile Muharip Gaziler Derneği çelenkleri anıta sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından, Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Esma Nur Şahan “Şehit Mektubu”, Yenişehir Anadolu Lisesi öğrencisi İrem Selcan Kaya ise “Şehitler ve Gaziler” adlı şiir okudu. Daha sonra Muharip Gaziler Derneği Sivas Şube Başkanı Fuat Ahıskalı, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Ahıskalı’nın konuşmasının ardından Sivas Valisi Davut Gül, anıt şeref defterini imzaladı. Gül, şeref defterine, “Vatanımızın ve milletimizin varlığının devamını, bayrağımızın göklerde dalgalanmasını, bağımsızlığımızın korunmasını ve milletçe namusumuz ve şerefimizle yaşamayı şehit ve gazilerimize borçluyuz.” İfadelerini yazdı.
Anıttaki tören programının ardından Sivas Valisi Davut Gül ve beraberindeki protokol üyeleri, Saray Bosna Parkı içerisindeki Şehitler Anıtı’nı ziyaret etti. Vali Gül ve beraberindekiler daha sonra anıt önünde, gazilerle birlikte fotoğraf çektirdi. Vali Gül ve beraberindekiler daha sonra Yukarı Tekke Mezarlığı’ndaki, asker ve polis şehitliklerini ziyaret ederek karanfil bıraktı.
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/sivasta-19-eylul-gaziler-gunu-dolayisiyla-anma-toreni-duzenlendi/icerik/1569 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.