Sivas’ta öğrenciler, Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi kapsamında Merkez İlçe Temsilcilerini belirlemek için sandık başına gitti.

Sivas’ta öğrenciler, Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi kapsamında Merkez İlçe Temsilcilerini belirlemek için sandık başına gitti.

Sivas’ta öğrenciler, Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi kapsamında Merkez İlçe Temsilcilerini belirlemek için sandık başına gitti.

Sivas’ta öğrenciler, Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi kapsamında Merkez İlçe Temsilcilerini belirlemek için sandık başına gitti. Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ve Milli Eğitim Şube Müdürümüz Anakız Yörük, Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen seçimler öncesinde öğrencilerle bir araya geldi.
Burada bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, 15 Temmuz sürecine dikkat çekerek, demokrasinin devamlılığı açısından milletimizin ve özellikle gençlerimizin büyük bir sınav verdiğini ve bu sınavdan da başarıyla çıkıldığını söyledi.
Demokrasi bilincinin küçük yaşlardan itibaren dimağlara kazınması gereken bir bilinç olduğunu belirten Altınsoy; “Okullarımızda yaptığımız ve belki bizlere basit gibi görünen sınıf başkanlığı seçimleri, okul başkanlığı seçimleri ve il başkanlığı seçimleri bu bilincin kazanılmasında çok önemlidir. Sizler bu seçimlerden kazandığınız tecrübeleri gittiğiniz okullara taşıyacak ve toplumda seçme/ seçilme bilincinin oluşmasına öncülük edeceksiniz.” Dedi.
“BÜYÜK HEDEFLER, BÜYÜK GAYRET İSTER”
Büyük hedeflere ulaşmak için büyük gayret gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Altınsoy, gençlere önemli mesajlar vererek, “ülkeniz için gece gündüz yılmadan çalışmalısınız” dedi.
Altınsoy, şu ifadeleri kullandı:
“Büyük hedefler büyük gayret ister… Sizler de ülkemizin gelişmesinde büyük gayretler sarf etmelisiniz. Üstat Necip Fazıl’ın dediği gibi “devler gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak gerekir.” Sizler de ülkeniz için gece gündüz yılmadan çalışmalısınız.
Bugün her ne kadar Avrupa medeniyeti bilim ve teknikte bizlerden daha ilerde gibi görünse de onların en büyük eksiği teknolojiyi sonraki yüzyıllara taşıyacak genç nüfuslarının olmayışıdır. Yine Avrupa için en büyük tehlike ise kültürüne sahip çıkmayan, inançlarından yoksun bir neslin yetişmesidir. Ayrıca bugünkü tabloya bakacak olursak Avrupa’da her 3 aileden yalnız 1’inde çocuk bulunmaktadır. Ailelerin beslediği Kedi- Köpek sayısı ise evlerde var olan evlat sayısından daha fazladır. Bu manzara Sizlerin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak için aile kurumuna yaslanarak, kültürel değerlerinizden güç alarak medeniyet yolunda yürümenizi zorunlu kılmaktadır. Lütfen tarihinize, değerlerinize sahip çıkınız. Bu vatan için canlarını feda etmiş Seyit Onbaşıların, Nene Hatun’ların, Şerife Bacıları torunları olduğunuzu asla unutmayınız.
Sevgili Gençler sözlerime son verirken hepinizin  ‘kim var!’ diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan, fert fert ‘ben varım!’ cevabını verici, her ferdi ‘benim olmadığım yerde kimse yoktur!’ duygusuna sahip ‘zamana ve mekâna sahip çıkan’ gençler olmanızı temenni ediyorum.”
 
Altınsoy’un konuşmasının ardından öğrenciler, Merkez İlçe Temsilcilerini belirlemek için sandık başına gitti. 113 öğrencinin oy kullandığı seçimlerde 15 aday yarıştı.  Seçimlere katılan 15 adaydan en fazla oyu alan 5 öğrenci, merkez ilçe okul meclisi başkanlığına seçildi. 8 Aralık Perşembe günü ise merkez ilçeden seçilen 5 öğrenci, Yıldızeli ve Zara dışındaki 14 ilçeden gelen 5’er öğrenci ile okul meclisleri il başkanlığı seçimi gerçekleştirilecek.  İl Başkanlığı için 75 öğrenci yarışacak. Yapılan seçim sonucunda okul meclisleri il başkanlığına seçilen öğrenci, Sivas’ı temsil edecek.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/sivasta-ogrenciler-demokrasi-egitimi-ve-okul-meclisleri-projesi-kapsaminda-merkez-ilce-temsilcilerini-belirlemek-icin-sandik-basina-gitti/icerik/1695 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.