Sivas’ta Okuma Yazma Seferberliği Engel Tanımıyor

Sivas’ta Okuma Yazma Seferberliği Engel Tanımıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan okuma yazma seferberliği Sivas’ta büyük ilgi görmeye devam ediyor. Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde açılan okuma yazma kurslarına katılım her geçen gün artarken, dezavantajlı gruplara yönelik eğitim faaliyetlerine de önem veriliyor. Bu kapsamda okuma yazma kursuna başvuran ve kısa sürede okuma yazma öğrenerek hayatında yeni bir sayfa açan 32 yaşındaki Emine Şahin, azmi ve başarısıyla herkese örnek oldu. İlk olarak Şehit Üsteğmen Nizamettin Songur Ortaokulu’na başvuran ancak engelinden dolayı buradaki kurstan verim alamayan Şahin, okuryazar olma konusundaki ısrarını sürdürdü ve yakınlarının yardımı ile yazdığı mektup sonrasında Halk Eğitim Merkezimizce Buruciye İşitme Engelliler Ortaokulunda açılan kursa katıldı. Okulda görev yapan özel eğitim öğretmeni Songül Sarıtaş’tan ders alan ve kısa sürede okuma yazma öğrenen Şahin’in hayatı değişti. Maddi imkânsızlıklar dolayısıyla çocukları sevgi evlerine yerleştirilen Şahin, okuryazar olduktan sonra İŞKUR TYP kapsamında işe girdi. Şahin, şimdi çocuklarını yanına almayı hedefliyor.
 
HEDEFİMİZ OKURYAZAR SAYISINDA YÜZDE 100’E ULAŞMAK
Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, azmi ve başarısıyla örnek teşkil eden Şahin’i ve ona büyük fedakârlıklarla okuma yazma öğreten özel eğitim öğretmeni Songül Sarıtaş ile Buruciye İşitme Engelliler Ortaokulunda bir araya geldi. Bir süre Şahin ve Sarıtaş ile sohbet eden Savaşçı, okuma yazma kursları ile ilgili yürütülen çalışmalara da değindi.
Savaşçı; “Sivas Milli Eğitim Müdürlüğümüz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Emine Erdoğan´ın himayelerinde başlatılan okuma yazma seferberliğine büyük destek vermektedir. Bilindiği gibi ilimiz, Türkiye’de okuma yazma bilmeyen kişileri kurslara dâhil etme anlamında ilk 10 il arasına girmeyi başarmıştır. Bugün itibariyle de ilimizde 971 kurs merkezinde 14 bin 376 kursiyerimiz okuma yazma eğitimlerinden yararlanmıştır.
Halk Eğitim Merkezimiz özellikle engellilere yönelik okuma yazma kurslarının yetersiz kaldığını fark ederek bu alana özel olarak yönelmiştir. İşitme engelli vatandaşımız Emine Şahin de engelinden dolayı daha önce hiç okula gitmediğini ve okuma yazma bilmediğini belirterek okuma yazma kurslarımıza başvurmuş, bunun üzerine Buruciye İşitme Engelliler Okulunda özel eğitim öğretmenimiz Songül Sarıtaş tarafından, kursiyerimize eğitim verilerek okuma yazma öğrenmesi sağlanmıştır. Okuma yazma sertifikasını alan Şahin İŞKUR TYP kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünde çalışmaya başlamıştır. Ben kendisini azmi ve başarısından dolayı tebrik ediyorum. Ayrıca ona büyük fedakârlıklarla eğitim veren öğretmenimiz Songül Sarıtaş’a da teşekkür ediyorum.
Okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza yönelik kurslarımıza müracaatlarımız 24 Eylül itibariyle başlamıştır. Genç, yaşlı, engelli demeden okuma yazma bilmeyen tüm vatandaşlarımızı kurslarımıza davet ediyoruz. Amacımız ilimizde okuma yazma oranını %100’e ulaştırmaktır.” İfadelerini kullandı.
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/sivasta-okuma-yazma-seferberligi-engel-tanimiyor/icerik/2906 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.