Sivas, 12. Uluslararası Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Robot Yarışmasına hazırlanıyor.

Sivas, 12. Uluslararası Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Robot Yarışmasına hazırlanıyor.

Sivas, 12. Uluslararası Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Robot Yarışmasına hazırlanıyor.

 Bu yıl, 9-10-11 Mayıs tarihlerinde Sivas’ta gerçekleştirilecek olan 12. Uluslararası MEB Robot Yarışması Yürütme Kurulu toplantısı Sultanşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıya Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan MEB Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Ertuğrul Geçgil, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, MEB Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Bekir Sıtkı Özkök, müdür yardımcılarımız, şube müdürlerimiz, yürütme kurulunda yer alan kurumların temsilcileri, okul müdürleri ve programın yürütülmesinde görev alacak öğretmenler katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda “Ahican Sivas Yollarında” sloganı ile gerçekleştirilecek MEB Robot Yarışması’nın kısa tanıtım filmi gösterime sunuldu. Daha sonra Milli Eğitim Şube Müdürümüz Malik Erdoğan, toplantı gündemi hakkında bilgilendirmede bulundu.
Erdoğan’ın ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Sivas’ın bu önemli ve büyük organizasyonu en iyi şekilde gerçekleştirmesi gerektiğinin altını çizdi. Altınsoy, bu kapsamda gereken koordinasyonun sağlanması açısından gerçekleştirilen toplantıların çok önemli olduğunu belirtti. Altınsoy; “Bu yarışma organizasyonundan Sivas olarak, hepimizin yüzümüzün akıyla çıkmamız gerekiyor. Sayın Bakanımız bu büyük organizasyonun bu sene Sivas’ta yapılmasını uygun gördüler. Biz de bu işi en iyi şekilde yapmak zorundayız. 1 Ay önce daha dar çerçevede bir toplantı yapmıştık. Şimdi Bakanlığımızdan gelen konuklarımızla birlikte daha geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Muhtemelen 9 Mayıs’a kadar birkaç toplantı daha gerçekleştireceğiz.” İfadelerini kullandı.
MEB Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Ertuğrul Geçgil ise konuşmasında 12. Uluslararası MEB Robot Yarışması’nın detayları hakkında bilgi verdi. Yarışmanın bu yıl 12 ayrı kategoride gerçekleştirileceğini belirten Geçgil, yarışma detayları, kuralları ve kategorileri bilgileri ile tüm dokümanlara “ robot.meb.gov.tr ” internet adresi üzerinden ulaşılabildiğini belirterek, katılımcıların buradaki dokümanları inceleyerek hangi kategoride başvurmak istediklerini belirleyip yine online olarak başvurularını gerçekleştirebildiklerini söyledi.
Geçgil, “Biz yarışma gününe kadar yarışmaya kaç kişi kaç robotla katılacak, yurt içi ve yurt dışı katılımcı sayısı ne olacak bunların hepsini biliyoruz. Geçen yıl Konya’da yapılan yarışmadan örnek verecek olursak, bu yarışmaya yaklaşık 3 bin 200 yarışmacı 2 bin 200 civarında robotla katıldılar. Yarışmaya yurt dışından katılım sağlayan ekipler de vardı. 9 farklı ülkeden 59 yarışmacı 31 farklı robotla katıldı. Bu yıl, Sivas için de benzer şekilde katılım bekliyoruz. Biz geçen yılki yarışmamızı tamamlar tamamlamaz bu yıl ki yarışma için hazırlıklarımıza başladık. Dünya sürekli olarak değişiyor, robot teknolojisinde müthiş ilerlemeler var. Bizimde ülke olarak bu gelişmelerden geri kalmamamız gerekiyor. Bu doğrultuda yarışmalarımızı ve temalarımızı sürekli güncelliyoruz. Bugünlerde trend Endüstri 4.0, nesnelerin interneti. Biz de Sivas’ta yapacağımız yarışma için Endüstri 4.0 temalı yenilenebilir enerji kaynaklarını konu alacak içerik hazırladık ve bununla ilgili yarışmalarımızı yaptıracağız.” Dedi.
Geçgil, konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.
YARIŞMANIN YAPILACAĞI SALONDA İNCELEMEDE BULUNULDU
12. Uluslararası MEB Robot Yarışması Yürütme Kurulu toplantısının ilk oturumunun ardından yarışmanın gerçekleştirileceği Taha Akgül Kapalı Spor Salonu’nda incelemelerde bulunuldu.
MEB Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Ertuğrul Geçgil, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, MEB Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Bekir Sıtkı Özkök ve Şube Müdürümüz Malik Erdoğan Gültepe Mahallesi’ndeki Taha Akgül Kapalı Spor Salonu’nu gezdi.
İncelemelerde organizasyon için gerekli olan düzenlemeler üzerinde fikir alışverişinde bulunulurken, eksikliklerin giderilmesi noktasında gereken çalışmaların yapılması için karar alındı.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/sivas-12-uluslararasi-milli-egitim-bakanligi-meb-robot-yarismasina-hazirlaniyor/icerik/2444 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.