Sivas Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz İşbirliğinde; “Benim Belediyem Gençlik Çalıştayı” Düzenlendi.

Sivas Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz İşbirliğinde; “Benim Belediyem Gençlik Çalıştayı” Düzenlendi.

Sivas Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz İşbirliğinde; “Benim Belediyem Gençlik Çalıştayı” Düzenlendi.

Sivas Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz İşbirliğinde “Benim Belediyem Gençlik Çalıştayı” gerçekleştirildi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde düzenlenen çalıştaya Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman, kurum müdürleri, akademisyenler, STK temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Çalıştayın açış konuşmasını öğrenciler adına İhramcızade Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Zeynep Kotan yaptı. Kotan; “Bizler bugün ve her zaman fikirlerimizle bu ülkeye katkıda bulunmaya çalışacak olan yeni nesiliz. “Benim Belediyem Gençlik Çalıştayı” duyduğum zaman şehrimle bir kez daha gurur duydum. Bir fikre ulaşmak için birçok düşünceye ihtiyaç vardır. Bizleri şehrimiz için bir araya getiren ve sonucunda da mutlaka güzel fikirler elde edeceğimiz, ilimize yeni ufuklar açacak olan bu çalıştaya öncülük eden, emek veren, katkı sağlayan herkese teşekkür ederim. Çalıştayımızın ilimize ve belediyemize hayırlar getirmesini diliyorum.” İfadelerini kullandı.
“YAPILAN HER İŞTE ORTAK AKIL İLE HAREKET EDİYORUZ”
Kotan’ın ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı ise Sivas’ın geleceğini gençlerle tasarlamak için çok önemli bir çalışmaya imza atıldığının altını çizdi. Sivas’ta yapılan her işte ortak akıl ile hareket edildiğini belirten Savaşçı, şu ifadeleri kullandı:
“Çok titiz bir ön hazırlık çalışmasının ardından nihayet bugün burada Benim Belediyem Gençlik Çalıştayı’nda bir tarih ve kültür şehri olan Sivas’ımızı daha ilerilere taşımak maksadı ile bir araya geldik. Titiz bir ön hazırlık çalışması diyorum, çünkü Sivas Belediyesi ve Müdürlüğümüz iş birliği ile yapılan Benim Belediyem Gençlik Çalıştayı hazırlık çalışmaları kapsamında görevlendirilen öğretmenlerimiz, bugüne kadar farklı sınıf seviyelerinde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinden, 30 okuldan 300 öğrenci ile ön görüşmeler yaptılar.  Bu görüşmelerde uygulanan görüşme formlarının analizlerinden hareketle çalıştay temalarını, kategorilerini ve alt kategorileri oluşturuldular. Neticede ise sizler için, şehrimizin ulaşımından çevre temizliğine, sosyal alanlarından kültürel faaliyetlerine kadar pek çok farklı yönünü ihya edecek kapsayıcı sorular hazırladılar.
Tüm bu çalışmalar esasında sizler için çocuklar. Çünkü sizler, bu şehirde yaşayan, Allah ömür verirse de uzun süre bu şehrin ekmeğinden, suyundan nasiplenecek olan ve bu şehrin idaresini eline alacak kişilersiniz. Bugün bu masalarda yerlerinizi almanız, aslına yaşadığınız şehre karşı ödevinizi de yerine getiriyor olmanız anlamına geliyor. Zira sorunlar karşısında şikâyet etmek, eleştirmek, masa başından ahkâm kesmek, en kolayıdır. Önemli olan çözüm bulmak, fikir üretmek, icraat ortaya koymaktır.
Fikirlerin tartışılmasından hakikatlerin şimşekleri doğar. Sayın Valimiz, belediye başkanımız ve bizler, sizin için buradayız. Yapılan her işte, ‘Acaba bunun şehrimize, geçlerimize, çocuklarımıza faydası nedir?’ endişesini duymakta; ortak bir akılla hareket etmekteyiz. İnanıyorum ki bugün burada da birbirinden değerli pek çok proje ve fikir ortaya çıkacak ve sizlerin sayesinde uygulamaya konarak insanların istifadesine sunulacaktır.  Türkiye’de daha önce örneklerine pek de rastlamadığımız, birçok yönü ile ilk olan bu çalıştayın hayırlara vesile olmasını diliyor; firiklerinizi önemseyen, değer veren, bu zihinsen mütalaanın önünü açan Sayın Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin’e ve desteklerinden dolayı Sayın Valimiz Salih Ayhan’a tüm öğrencilerimiz adına şükranlarımı sunuyorum.”
“GENÇLERİN FİKİRLERİNE ÖNEM VERİYORUZ”
Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman ise, belediye olarak gençlerin fikirlerini çok önemsediklerini ve bu nedenle kentin geleceğini gençlerle birlikte planlamak istediklerini söyledi. Kendisinin de 26 yaşında belediye başkan yardımcısı olduğunu hatırlatarak, Türkiye’de gençlerin fikirlerine verilen öneme vurgu yapan Duman; “Bu çalıştayda ortaya çıkacak olan fikirlerin sahibi sizler olacaksınız. Ben 26 yaşında belediye başkan yardımcısı olmuş bir kardeşinizim. Geçmişte seçilme hakkına bile sahip değilken bu ülkede yapılan referandumla ailelerinizin, büyüklerinizin verdiği destekle seçilme hakkına sahip olmuş bir kardeşinizim. Ülkemiz artık bu işin farkında. Birçok alanda gençlere sorular soruluyor, yönetime katılımları önemseniyor. Biz de Sivas Belediyesi olarak özellikle yaptığımız hizmetlerde bu işi sıklıkla takip etmek istedik ve gençlerin bu konuda ki fikirlerini önemsedik. Bugün 10 yaşında olan bir kardeşimiz 20 yaşına geldiği zaman nasıl bir Sivas görmek istiyor, bunu merak ediyoruz. Ben bu çalıştayda özellikle emek veren öğretmenlerimize, Eğitimde Diriliş Derneğimize, Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze, üniversiteden hocalarımıza teşekkür etmek istiyorum. Bu tablo size şunun ispatıdır, arkadaşımız çok şanslı bir şehirde olduğumuzu söyledi. Gerçekten Sivas açısından çok şanslı bir dönem yaşıyoruz. Herhangi bir konu, herhangi bir sorun varsa hep birlikte bir masanın etrafına oturup bu şehirle alakalı sorunları konuşup çözümleyebilecek bir ortama sahibiz.” Şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından “Benim Belediyem Gençlik Çalıştayı” başladı. Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı ve Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman, akademisyen ve öğretmenlerin moderatörlüğünü yaptığı çalışma masalarını ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti. 30 farklı okuldan 63 öğrencinin katıldığı çalıştayda öğrenciler; “çevre ve temizlik”, “kültürel ve sosyal işler”, “ulaşım hizmetleri”, “hayvan hakları, barınma ve koruma işleri”, “Spor İşleri, “Park ve Bahçe İşleri” gibi Sivas Belediyesi’nin çalışma alanına giren birçok konuda fikir ve görüşlerini dile getirdi. Varsa tespit ettiklerin sonular ve çözüm önerilerini de paylaşan öğrenciler, hayata geçirilmesini istedikleri, proje ve önerilerini de dile getirme imkanı buldu.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/sivas-belediyesi-ve-milli-egitim-mudurlugumuz-isbirliginde-benim-belediyem-genclik-calistayi-duzenlendi/icerik/3972 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.