Sivas Fen Lisesi, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK Eğitimde İş Birliği Protokolü kapsamında bilim fuarı düzenledi.

Sivas Fen Lisesi, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK Eğitimde İş Birliği Protokolü kapsamında bilim fuarı düzenledi.

Sivas Fen Lisesi, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK Eğitimde İş Birliği Protokolü kapsamında bilim fuarı düzenledi.

Sivas Fen Lisesi, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK Eğitimde İş Birliği Protokolü kapsamında bilim fuarı düzenledi. Okul salonunda düzenlenen 4. Bilim Fuarı’nın açılış programına Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Ahmet Sevim, okul Müdürü Birol Elmacıoğlu, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda okul Müdürü Birol Elmacıoğlu kısa bir konuşma yaparak, bilim fuarı hakkında bilgi verdi. Elmacıoğlu, TÜBİTAK Projeleri Yarışmasına bu yıl 20 proje ile katıldıklarını söyledi. Elmacıoğlu; “Bu projelerimizden 4 tanesi Kayseri Bölge finalinde yarıştı ve bir birincilik, iki ikincilik elde ettik.  Birinci olan projemiz Ankara finalinde dördüncü olarak teşvik ödülü almaya layık görüldü. Burada sunumunu yapacağımız projelerimiz, TÜBİTAK bilim fuarına katılan projeler ve muhtelif deneylerimizden oluşmaktadır” dedi.
“BU YIL 90 OKULUMUZA
TEŞVİK VERİLDİ”
Elmacıoğlu’nun ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ise TÜBİTAK’ın verdiği teşviklerle okullarda gerçekleştirilen organizasyonların bilim ve teknoloji alanında öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine katkı sağladığını söyledi.
Geçen yıl 40 okulun teşvik aldığı Sivas’ta bu yıl 90 okulun bu teşviklerden yararlandığını belirten Altınsoy; “TÜBİTAK tarafından ilimizde 90 okulda bu şekilde etkinlik düzenlenmesi için teşvik verildi. Geçen yıl 40 okulumuz bu teşviklerden yararlanmıştı. TÜBİTAK’ın son yıllarda yapmış olduğu en güzel katkılardan birisi, herhangi bir okulumuz müracaat ettiği zaman o müracaatları değerlendiriyor, o okulumuzun önünü açmak, o okulumuza yardımcı olmak, teşvik etmek amacıyla da yapmış oldukları çalışmaları sergilemeleri için kendilerine teşvik veriyor, ödül veriyor. Ben, bu vesile ile TÜBİTAK’a ve bu organizasyonları gerçekleştirilen okul müdürlerimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
“ÖNCE KENDİNİZE GÜVENECEK
SONRA ÇALIŞACAKSINIZ”
Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy’un ardından konuşan Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ise öğrencilerin başarılı olmak için önce kendilerine güvenmeleri sonra ise çalışmaları gerektiğini söyledi.
“Üreten, icat eden olmaz isek sürekli başkalarına mahkum oluruz” diyen Aydın, şu şekilde konuştu:
“Fen liseleri, çalışma alışkanlığı olan, yetenekli çocuklarımızın bir araya geldiği okullarımız.  Bu okullardan mezun olacak çocukların hedefi sadece doktor, mühendis, sıradan bir meslek sahibi olmak olmamalı. Bu okullardan mezun olan öğrencilerimizin hedefi çok para kazanmak da olmamalı. Bu öğrencilerimiz, yeni icatlar üreten, hangi meslek dalını seçmiş olurlarsa olsunlar o mesleğe, o alana zenginlik katan, farkındalık katan bireyler olarak hayata atılmalılar. Hedefleri bu olmalılar. Bunu başaramayacaklarını düşünenler kendilerine haksızlık etmiş olduklarını bilmeliler. Çünkü burada eğitim alan arkadaşlarımızın hem kendilerini, hem kendilerini yetiştiren aileleri ve öğretmenlerini onurlandıracak başarıyı elde etmeleri kesinlikle zor değildir. Önce kendinize güveneceksiniz, sonra çalışacaksınız. Bugün bilginin ve teknolojinin çok önemli olduğu süreçte eğer bizler bunları üreten icat eden olmaz isek sürekli başkalarına mahkum oluruz, sürekli tüketen bir toplum oluruz. En kıymetli hazine bilgi. Sizler bu bilgiye ulaşacak hem altyapıya, hem de imkanlara sahipsiniz. Öyleyse başkalarının ürettiğini ülkemize taşıyan değil, bizim ürettiğimizi başka ülkelere ihraç eden bir nesil olmamız önemli. Kendinize böyle bir misyon yükleyin.”
Konuşmaların ardından Başkan Sami Aydın ve Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy serginin açılışını gerçekleştirdi. Aydın ve Altınsoy, daha sonra davetlilerle birlikte sergiyi gezerek, proje ve deneyler hakkında öğretmen ve öğrencilerden bilgi aldı.
 
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/sivas-fen-lisesi-2015-2016-egitim-ogretim-yili-milli-egitim-bakanligi-ve-tubitak-egitimde-is-birligi-protokolu-kapsaminda-bilim-fuari-duzenledi/icerik/1402 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.