Sivas Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğümüz tarafından “15 Temmuz Şehitleri Unutma Unutturma” programı düzenlendi.

Sivas Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğümüz tarafından “15 Temmuz Şehitleri Unutma Unutturma” programı düzenlendi.

Sivas Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğümüz tarafından “15 Temmuz Şehitleri Unutma Unutturma” programı düzenlendi.

Sivas Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğümüz tarafından “15 Temmuz Şehitleri Unutma Unutturma” programı düzenlendi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen Programa Garnizon Komunatı P. Albay Mehmet Kip, İl Jandarma Alay Komutanı j. Albay Sinan Şen, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Milli Eğitim Müdür Yardımcılarımız ve Şube Müdürlerimiz ile Şehit Aileleri ve Gaziler katıldı.
Programın açış konuşmasını Sivas Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Tuncay Baral Yaptı. Baral’ın ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy; “İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un geçmişte ‘Kimi Hindu, Kimi Yamyam, Kimi Bilmem Ne Bela…’ sözleri ile tarif ettiği azgın bir güruh 15 Temmuz gecesi tekrar sahneye çıkmış hain planlarını uygulamaya kalkmışlardır. Bu hain darbe teşebbüsü sadece devletimize değil, milli irademize de yapılmıştır. Bu darbe girişimi bizim temel hak ve özgürlüklerimizi ve bizi biz yapan değerleri elimizden almayı amaçlayan bir girişimdir. Dış güçlerin desteği ile gözünü kan bürümüş hainler, kendi milletine namluları doğrultmuştur.
Fakat bu hainle, milletimize namlularını doğrulturken Ömer Halis Demir’i, Münir Murat Ertekin’i,  Recep Gündüz’ü, Halil Kantarcı’yı ve ismini sayamadığımız daha nice yiğidi hesaba katmamışlardır. Bu yiğitler tanklarla toplarla ve çelik zırhlı duvarlarla karşılarına dikilen hainlere, ‘iman dolu göğüsleri ile’ karşı koymuş, serhat olmuş ve şehadet mertebesine erişmişlerdir. Ben bu program vesilesi ile ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum”  İfadelerini kullandı.
 
Altınsoy’un konuşmasının ardından 15 Temmuz Darbe girişimi ve sonrasında yaşananları konu alan sinevizyon gösterisi sahnelendi. Daha sonra sahneye çıkan 15 Temmuz Gazisi Safiye Bayat ve Şehit Halil Kantarcı’nın babası Ali Kantarcı, kısa birer konuşma yaptı. Kantarcı ve Bayat’ın konuşma yaptığı sırada duygusal anlar yaşandı. Programda Zeki Hayran Hafızlık İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri tarafından tasavvuf musikisinden eserler seslendirildi. Program şehit yakınları ve gazilere plaket takdim edildi.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/sivas-halk-egitim-merkezi-ve-aksam-sanat-okulu-mudurlugumuz-tarafindan-15-temmuz-sehitleri-unutma-unutturma-programi-duzenlendi/icerik/1830 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.