Sivas Hıyarı ve Yabani Nane Kullanarak “Sivas Ayazı” Kolonyasını Ürettiler.

Sivas Hıyarı ve Yabani Nane Kullanarak “Sivas Ayazı” Kolonyasını Ürettiler.

Sivas Hıyarı ve Yabani Nane Kullanarak “Sivas Ayazı” Kolonyasını Ürettiler.

Yunus Emre Ortaokulu Öğrenci ve Öğretmenleri, E-twinning “Şehirler ve Kokular” Projesi kapsamında Sivas Hıyarı (Salatalık) ve Yabani Nane (Yarpuz) kullanarak; “Sivas Ayazı” adını verdikleri kolonya üretti. Okul Müdürü Erdoğan Polat, proje koordinatörü Görsel Sanatlar Öğretmeni Dilek Kireçtepe ve öğrencilerle birlikte Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı’yı ziyaret ederek, Sivas Ayazı’nın hikâyesini anlattı.
 
E-twinning  “Şehirler ve Kokular” Projesi kapsamında başlattıkları çalışmalarda Sivas’a özgü bir koku üretmek için kapsamlı bir çalışma yaptıklarını belirten Kireçtepe, Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevgi Durna Daştan ve Sivas Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim Görevlisi Handan Saraç ile işbirliği yaparak; “Sivas Ayazı” adını verdikleri kolonyayı ürettiklerini söyledi.
Kireçtepe; proje ortağı olarak Sivas Ayazı ile 25-27 Ekim tarihleri arasında 81 ilden 113 öğretmen ve 210 öğrencinin katılımı ile Alanya’da düzenlenecek Alanya Koku Festivaline katılacaklarını belirtti.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Savaşçı ise Sivas’a özgü bir koku olarak üretilen Sivas Ayazı’nın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Bir süre öğrencilerle de sohbet eden Savaşçı, öğrencilerin ikram ettiği Sivas Ayazı kolonyasını çok beğendiğini belirterek tebriklerini iletti.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/sivas-hiyari-ve-yabani-nane-kullanarak-sivas-ayazi-kolonyasini-urettiler/icerik/3733 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.