Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mavi Kelebekler Doğa Yürüyüş Grubu, Hafik ve Zara’da Yürüyüş Faaliyeti Düzenledi.

Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mavi Kelebekler Doğa Yürüyüş Grubu, Hafik ve Zara’da Yürüyüş Faaliyeti Düzenledi.

Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mavi Kelebekler Doğa Yürüyüş Grubu, Hafik ve Zara’da Yürüyüş Faaliyeti Düzenledi.

Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mavi Kelebekler Doğa Yürüyüş Grubu, Hafik ve Zara’da düzenlenen faaliyetlerle doğal ve kültürel güzellikleri yakından tamıma fırsatı buldu. İl İzci Sorumlusu Necmettin Özgün koordinesinde gerçekleştirilen faaliyete çok sayıda personelimiz ile eş ve çocukları katıldı. Grubun ilk durağı Sivas’ın Nazar Boncuğu olarak adlandırılan ve halk arasında Kızılçan olarak bilinen “Canova Gölü” oldu. Köy Muhtarı Yahya Şahin’in gruba bölge hakkında bilgiler verdi. Buradan Tödürge Köyüne hareket eden gruba Köy muhtarı Osman Özen eşlik etti. Köyün gezilmesinden sonra Kaya Mağaralarına gidildi. İl İzci Sorumlusu Necmettin Özgün, katılımcılara arazinin coğrafi ve Jeolojik yapısı hakkında bilgiler verdi. Özgün, Kaya mağaralarının yaklaşık 4500-4600 yıllık bir tarihi geçmişi olduğunu ve insanlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanıldığını söyledi.
Daha sonra Tödürge Gölü’ne giden grup, gölün eşsiz manzarasını izleyerek kahvaltılarını yaptı. Grubun daha sonraki durağı, “Hafik Gölü” oldu. Gruba, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personeli Sedat Kurugöl mihmandarlık yaptı. Hafik Gölü yakınında bulunan ve halk arasında “Reşit’in Denizi” denilen yere giden gruba hitap eden İl İzci Sorumlusu Özgün, Hafik ve Tödürge göllerinin oluşumları, su özellikleri, arazinin kayaç yapısı, göllerin büyüklükleri, beslenme kaynakları ve yaban hayatı hakkında karşılaştırmalı bilgiler verdi. Grubun son durağı Hafik merkeze 6 km mesafede bulunan “Hayık Tepesi” oldu. Grup üyeleri tepenin üzerinde bulunan, derinlere doğru kazılmış ve zamanında insanların içme suyu çıkardıkları tüneli hayranlıkla izlediler.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/sivas-il-milli-egitim-mudurlugu-mavi-kelebekler-doga-yuruyus-grubu-hafik-ve-zarada-yuruyus-faaliyeti-duzenledi/icerik/4359 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.