Sivas Lisesi’nde 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Programı düzenlendi.

Sivas Lisesi’nde 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Programı düzenlendi.

Sivas Lisesi’nde 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Programı düzenlendi.

Sivas Lisesi’nde 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Programı düzenlendi. Programa Sivas Valisi Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Ahmet Sevim, Okul Müdürü Selahattin Erdem, öğrenci ve öğretmenler katıldı.
Okul Müdürü Selahattin Erdem’in günün anlam ve önemini belirten selamlama konuşması ile başlayan programda, daha sonra 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşanan olayları konu alan video gösterimi yapıldı.
Daha sonra bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, “15 Temmuz sürecini hep beraber yaşadık. O gece, ülkemizi işgal etmek için birileri tarafından yapılmış olan plan uygulamaya konmuştu. Ama milletin feraseti, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve Sayın Başbakanımızın önderliğinde tüm Türkiye’de buna karşı konuldu. İlimizde ise Sayın Valimizin önderliği ve belediye başkanımızın katkılarıyla o günleri hep beraber yaşadık. Mezhebimiz, meşrebimiz, partimiz ne olursa olsun ‘önemli olan vatandır’ dedik, hep beraber sokaklara çıktık ve demokrasinin, halk iradesinin devamı için gerekli mücadeleyi verdik.” Dedi. 
Programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Altınsoy, 15 Temmuz darbe girişimi ve bu girişim karşısında halkın ortaya koyduğu destansı mücadelenin hafızalarda canlı kalması için okullarda bu tür etkinlikler gerçekleştirildiğinin altını çizdi.
Altınsoy’un ardından konuşan Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ise Sivas Lisesi’nin önemli bir eğitim kurumu olduğunun altını çizdi. Aydın; “Sivas Lisesi, bir eğitim kurumu olmaktan öte bu ülkenin tarihinde iz bırakan mekânlardan bir tanesi. Bildiğim kadarıyla Türkiye’deki 3 liseden bir tanesi. Dolayısıyla sadece bugünkü gibi sadece bu şehirde bu bölgede yaşayan ailelerin çocukları değil, Türkiye’nin her bir köşesinde kendini eğitime adamış insanların okuduğu ve mezun olduktan sonra da çok önemli görevlere, makamlara, bu ülkeye, insanlığa hizmet eden insanların yetiştiği bir eğitim yuvası. Böyle bir okuldan mezun olmak bizim için de onur verici bir durum.” Dedi.
15 Temmuz darbe girişimine de değinen Başkan Aydın, “Nasıl ki Çanakkale’de Sivas Lisesi çok önemli bir misyona hizmet etmişse, bugün de 15 Temmuz sürecinde Sivas Lisesi’ne yakışır bir organizasyonu gerçekleştirmiş olmanızdan dolayı her birinizi ayrı ayrı kutluyorum. 15 Temmuz’u birlikte yaşadık. Gerçekten bazı şeyler anlatılmaz yaşanır. Milli Eğitim Müdürümüzün de ifade ettiği gibi belki bugün yaşamış olduğumuz tehlikenin boyutlarını tam olarak idrak edemiyoruz ama gün geçtikçe 15 Temmuz’un bütün detayları çok daha net anlaşılacak, bunun nasıl bir girişim olduğu, uzantılarının nereye kadar gittiği daha iyi fark edilecek. 15 Temmuz’da yaşamış olduğumuz süreç sadece bu ülkenin yönetimini değiştirmek değil, bu ülkeyi adeta işgal etme harekâtıydı.” İfadelerini kullandı.
Başkan Aydın’ın ardından konuşan Sivas Valisi Davut Gül ise 15 Temmuz’da Türkiye’yi bölmek için ortaya konulan senaryonun milletin iradesiyle boşa çıkarıldığını söyledi.
Vali Gül; “15 Temmuz bizim içimizdeki hainlerin kullanıldığı bir süreç. Bir darbe girişimi de yönetimi devralma işi de değil.  Eğer bir darbe girişimi olsaydı, bir yönetime talip olma meselesi olsaydı; doğuda, Güneydoğuda bulunan asker oradaki mevziisini terk edip Ankara´ya gelmezdi. Eğer milletimiz iradesini ortaya koymasaydı Suriye´den 5-10 terörist girecek, Uluslararası güçler bu teröristleri bahane edip Türkiye´ye müdahale edip ikiye üçe bölünmüş bir ülke olacaktık. Çok şükür milletimizin feraseti, Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti ve Allah´ın yardımı ile de bu senaryo boşa gitti. Bundan sonra bize düşen görev, farklılıklarımızı zenginlik saymak” dedi.
Konuşmaların öğrenciler günün önemini vurgulayan türkü ve şiirler seslendirdi. Vali Gül, Başkan Aydın, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ve protokol üyeleri daha sonra okulda oluşturulan ve içerisinde 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında olayları anlatan fotoğrafların bulunduğu “Demokrasi ve Şehitler” koridorunun açılışını yaptı.
Vali Gül, buradaki programın ardından öğretmenler odasında okulda görev yapan öğretmenlerle bir araya geldi. Bir süre öğretmenlerle sohbet eden Vali Gül, öğretmenlerin görüş, öneri ve taleplerini dinledi. Vali Gül ve beraberindekiler daha sonra okul yemekhanesinde öğrencilerle birlikte yemek yedi. Vali Gül, Giresun´da yapılacak olan Basketbol grup müsabakalarına katılacak olan Sivas Lisesi Basketbol takımına da başarılar diledi.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/sivas-lisesinde-15-temmuz-demokrasi-zaferi-ve-sehitleri-anma-programi-duzenlendi/icerik/1755 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.