Sivas Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı.

Sivas Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı.

Sivas Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün genelgesi doğrultusunda oluşturulan Sivas Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu (MTOYK) Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan başkanlığında toplandı.
Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, Milli Eğitim Şube Müdürümüz Malik Erdoğan, STSO Başkan Vekili Zeki Özdemir, ilçe Milli Eğitim Müdürleri, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının müdürleri, sektör ve meslek kuruluşlarının temsilcileri, yerel yönetim ve ilgili kamu kurum-kuruluşların  temsilcileri katıldı.
Program, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tanıtım videosu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Şubesinin tanıtım videolarının gösterime sunulması ile başladı. Tanıtım videolarının ardından konuşan Milli Eğitim Şube Müdürümüz Malik Erdoğan, MTOYK’un kapsam ve hedefleri hakkında bilgi sundu.
Erdoğan; “Türkiye’de bu kapsamda ilk toplantıyı bizler gerçekleştiriyoruz.  MTOYK, paydaşlar dediğimiz okul, sektör ve kurum-kuruluş temsilcilerini 5 yıl boyunca bir araya getirecek. Biz bu kapsamda 5 yıllık bir çalışma yapacağız ve bu çalışmayla ilimizdeki mesleki ve teknik eğitimi daha ileriye, hak ettiği yere taşıyacağız.  Okullarımızı bundan sonra sadece okul yönetimi yönetmeyecek. Sayın Valimiz başkanlığındaki MTOYK, okullarımızın yönetimine yön verecektir. Bu protokol; öğretmen ve öğrenci eğitimleri, öğrencilerin staj işlemleri ile meslek ve hayata hazırlanması, fiziki ortamların iyileştirilmesi gibi çok değişik konular içeren bir protokol. Yönetim kurulumuz okullarımızı yönettiği gibi aynı zamanda etkin ve yetkili bir kurul olacaktır.” Dedi.
Bu önemli toplantının ilk defa Sivas’ta gerçekleştiriliyor olmasının son derece önemli olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür eden Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan ise “En önemli hedefimiz, istenen düzeyde eleman yetiştirmek ve bunun sanayimize katkısını sağlamak. İnşallah hep birlikte, bunu sağlayacağız.” İfadelerini kullandı.
SİVAS’A İHTİSASLAŞMIŞ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
Yıldızhan’ın ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ise toplantının hayırlı uğurlu olmasını diledi. Toplantının iki temel amacı olduğuna dikkat çeken Altınsoy, ayrıca bir de müjde verdi. Altınsoy Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın talimatıyla Sivas’a Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kazandırılacağını söyledi.
Altınsoy, şu ifadeleri kullandı:
 “Bu toplantımızın iki temel hedefi var. Birincisi paydaşların imzalamış olduğu protokolün sonuç ve sorumluluklarını değerlendirmek, ikincisi 3308 Sayılı Mesleki ve Teknik Eğitim Kanununda yapılan değişiklikleri masaya yatırmak.  Milli Eğitim Bakanlığımız Mesleki ve Teknik Eğitimi geliştirmek için elinden geldiği kadar projeler yapmakta ve yeni çalışmalara imza atmakta. Bu kapsamda Türkiye Genelinde Tematik Mesleki ve Teknik Eğitim Okulları açılıyor. Bu ne demek? Her ilde bir branşa ağırlık verilecek. Biz, Sivas için raylı sistem olabilir diye teklif yaptık ama Sayın Bakanımızın teklifi başka yönde oldu. ‘kodlamayla ilgi bir bölüm olsun. Konusu Bilişim teknolojileri olsun’ dedi. Sayın bakanımızın takdirleri doğrultusunda Sivas’a bir bilişim meslek lisesi açıyoruz. Diriliş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizdeki Pazarlama, Ulaştırma Hizmetleri bölümlerini Şehit Ahmet Eyice Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemize taşıyacağız. Diriliş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin adı da Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oluyor. Burada, sadece bilişim teknolojileri alanı ve bu alana bağlı olarak; bilgisayar teknik servis dalı, web programcılığı ve veri tabanı programcılığı dalları için gelecek sene öğrenci alacağız. Bu okulumuz sadece bir alanda eğitim veren tematik bir meslek lisesi olacak. Bu hem Sivas hem de ülkemiz için çok önemli. Sayın Bakanımız, ‘Sivas’ın çocuklarından Türkiye’ye zarar gelmez. Sivas gibi bazı şehirlerimiz Türkiye’nin belkemiğidir. Buranın çocukları bilişimle ilgili bölümlerde okusun ki Türkiye’nin kodları yabancıların eline geçmesin’ düşüncesinde. Yani bunun ayrı bir arka planı var.” İfadelerini kullandı.
Altınsoy’un konuşmasının ardından toplantı Milli Eğitim Şube Müdürümüz Malik Erdoğan Başkanlığında devam etti. Toplantıda mesleki ve teknik eğitimin paydaşları olan sektör temsilcileri, ilgili meslek kuruluşları, yerel yönetimler, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları arasında yapılabilecek işbirlikleri ve bu işbirliğinin devamı için gerekli çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/sivas-mesleki-ve-teknik-egitim-okul-yonetim-kurulu-toplantisi-yapildi/icerik/1727 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.