Sivas’ta 2019-2020 Eğitim-Öğretim Dönemi Öncesi Hazırlıklar Tamamlandı

Sivas’ta 2019-2020 Eğitim-Öğretim Dönemi Öncesi Hazırlıklar Tamamlandı

Valimiz Salih Ayhan, 2019-2020 Eğitim- Öğretim Dönemi öncesinde okul müdürleri ve okul aile birliği başkanlarıyla bir araya geldi.
Sivas Valiliği Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ‘2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Güvenliğinin Değerlendirmesi Toplantısı’nda konuşan Vali Ayhan, “Bizlere, okul müdürlerimize ve öğretmenlerimize vatanımız ve milletimiz için en iyi şekilde yetiştirilmesi için emanet edilen bu çocuklarımızı evinden çıkıp okula gelmesi, okuldaki eğitim ve öğretimini tamamlaması ve tekrar evine gidebilmesindeki o süreç sizlerin vazifesinin omurgasıdır. Öğrencilerimizin güvenli bir şekilde hem sağlık hem psikolojik hem de sosyal açıdan en iyi şekilde korunması amacıyla bizlere düşen çok önemli görevler var.” dedi.
Emniyet ve jandarma teşkilatının alacağı bir takım tedbirlerin olduğunu kaydeden Ayhan, “Okul müdürlerimizin alması gereken ve bizzat nezaret etmesi gereken tedbirler var. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, kaymakamlarımızın bunları koordine ederek ve denetleyerek bizzat yöneterek yapması gereken bir takım fiiller var.” diye konuştu.
GÜVENLİK KAMERALARI
Okullarda kamera altyapı sisteminin kurulması ve kurulan sistemin İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Kent Güvenliği Yönetim Sistemi’ne (KGYS) entegre edilmesini amaçladıklarını kaydeden Ayhan, “Türkiye’de bu projenin ilk pilot uygulaması ilimizde gerçekleştirilmiştir. Bu proje kapsamında da ilimizde 40 okulumuza kamera alt yapı sistemi kurulmuş ve Kent Güvenliği Yönetim Sistemi’ne (KGYS) entegre edilmiştir.” ifadelerini kullandı.
OKULLARDA GÜVENLİK GÖREVLİSİ DEVAM EDECEK
Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında geçtiğimiz yıllarda okullarda güvenlik personeli istihdam edilmesine yönelik çalışma yapıldığını kaydeden Vali Ayhan, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Dönemi’nde ilimizde 147 özel güvenlik görevlisinin okullarda istihdam edileceğini hatırlatarak, “Milli Eğitim Bakanlığı’nca çalışmalar devam etmekte olup, kontenjanlar belli olunca 2019-2020 Eğitim-Öğretim Dönemi’nde de okullarımızda özel güvenlik istihdamını devam ettireceğiz. Bu eğitim öğretim yılında okul güvenliği ile ilgili olarak her okulumuza bir güvenli eğitim koordinasyon görevlisi tayin edeceğiz. Servis araçlarının işleyişlerini yakından takip edeceğiz. Yeni eğitim öğretim yılında beraberce huzur içerisinde güvenli bir şekilde neticelendirme gayretinde olacağız hep beraber.” şeklinde konuştu.
OKUL SERVİSLERİ
Servis yönetmeliğinin 2017 yılında değişmesiyle ciddi tedbirler alındığını söyleyen Vali Ayhan, “Yeni yönetmelikte yer alan kuralları harfiyen uygulayacağız. Okul servis ihalesinden, çocukların taşınmasına, alınacak güvenlik tedbirlerine, şoför ve rehber personel olarak kullanacakların eğitimine kadar her noktayı titizlikle takip edeceğiz. Servis şoförlerinin mutlaka güvenlik kontrolünden geçireceğiz. Birimlere buradan talimat veriyorum, pazartesi gününe kadar, hangi araçta hangi şoför bulunacak. Şoför hasta olduğu zaman yedeği kim olacak, önceden bileceğiz. Hiç kimse tesadüfen okul aracında şoförlük yapmayacak. ‘Ben bugün hastayım Ahmet kullansın’ bu durumu önceden bilmemiz gerekir. Aracın şoförünü ve yedeğini önceden bilmemiz lazım. Şoförleri güvenlik taramasından ve eğitimden geçirip sertifika vermemiz gerekir.” dedi.
KANTİNLER
Vali Ayhan, hem kantin işletmecisinin hem de çalışacak personelin önceden bilinmesi gerektiğini dile getirerek, “Kantinden de tesadüfen sabah kalkan birinin çalışmaması gerekiyor. Kantin personeliyle ilgili gerekli araştırmayı yapıp, çalışıp çalışamayacağına biz karar vereceğiz. Yoksa kantinci her gün yeni bir personelle bizim karşımıza gelmeyecek. Bu konuda titiz bir çalışma yapılacak.” ifadelerini kullandı.
OKULLARDA TELEFON YASAKLANDI
Vali Ayhan, ayrıca yeni dönemde öğrencilerin telefon ile sınıfa girmelerini istemediklerini belirterek, okul müdürlerine telefonların girişte toplanması talimatını verdi.
Vali Ayhan, öğrencilerin sınıfta zaman zaman cep telefonu kullanarak motivasyonlarını kaybettiğini belirterek, “Telefon ile meşgul olan çocuklarımızın dikkati dağılıyor ve bu noktada önce anne ve babaya sonra da okul idarecilerine büyük görevler düşüyor. Pazartesi’nden itibaren hiç okulumuzda, kesinlikle sınıflara telefon almayacağız.” dedi.
Programa Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, Vali Yardımcısı Vekili Zara Kaymakamı Mehmet Sayın, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, şube müdürleri, okul müdürleri ile okul aile birliği başkanları yer aldı.

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/sivasta-2019-2020-egitim-ogretim-donemi-oncesi-hazirliklar-tamamlandi/icerik/3630 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.