Sivas’ta Öğrencilerin Uzay Bilimlerini Deneyimleyerek Öğrenmeleri İçin “Gök Bilimleri Merkezi” Oluşturuldu.

Sivas’ta Öğrencilerin Uzay Bilimlerini Deneyimleyerek Öğrenmeleri İçin “Gök Bilimleri Merkezi” Oluşturuldu.

Sivas’ta Öğrencilerin Uzay Bilimlerini Deneyimleyerek Öğrenmeleri İçin “Gök Bilimleri Merkezi” Oluşturuldu.

Sivas Valiliği himayesinde Köylere Hizmet Götürme Birliğince hazırlanan “Oyun Arkadaşım” Projesi kapsamında Sivas Tasarım ve Beceri Merkezi bünyesinde “Gök Bilimleri Merkezi” oluşturuldu. İl Özel İdaresi ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz işbirliğinde hayata geçirilen ve 1,5 milyon liraya mal olan merkeze ORAN; 322 bin lira hibe desteği sağladı.
 
Gök bilimlerinin tüm detayları ile görsel ve deneysel ortamlarda öğretileceği merkezin açılışı gerçekleştirildi. Açılış programına Valimiz Salih Ayhan, Zara Kaymakamı Mehmet Sayın, Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, il protokolünün önde gelen isimleri, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Merkezin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Valimiz Ayhan, “Eğitimi sadece okullarla sınırlamak istemiyoruz. Attığımız her adımda önceliğimiz çocuklarımız, gayemiz ise onları geleceğe en donanımlı olarak hazırlamaktır. Maksat ve muradımız budur. Büyük bir zenginliğe ve çok da büyük bir mirasa sahibiz. Geçmişte ecdadımızın yaptığı büyük işleri örnek alan öğrencilerimizin, bu mirastan ilham alarak daha büyük işler başaracaklarına inanıyorum. Bu bina çok anlam kazandı ve Sivas’ta en çok sevdiğimiz binalardan biri oldu. Burası öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir merkez oldu. Okullarda öğrenilen teorik bilgiyi, burada pratiğe çevirmelerine yardımcı olacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.
Türkiye’de böyle bir merkezin olmadığını hatırlayan Ayhan, “Bizim çocuklarımız çok şanslı. Bizlerin görevi ve vazifesi hizmet etmek ve bu şekilde güzel mekânlarda çocukları buluşturmak. Sivas eğitimde Türkiye’nin tüm alanlarında örnek çalışmalar yapmaktadır. Köprü projemizle, atölyelerimizle, kurumsal çalışmalarımızla, DYK kurslarımızla, eğitimlerine büyük katkı sağlıyoruz. Bizim tek ilacımız var oda çok çalışmaktır.” dedi.
Açılış kurdelesini öğrencilerle birlikte kesen Valimiz Ayhan ve protokol üyeleri daha sonra Gök Bilim Merkezini gezerek öğrenme ortamları hakkında bilgi aldı. Ayhan ve Savaşçı, daha sonra Tasarım ve Beceri Merkezindeki atölyelerde eğitim alan öğrencileri ziyaret ederek sohbet etti.
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/sivasta-ogrencilerin-uzay-bilimlerini-deneyimleyerek-ogrenmeleri-icin-gok-bilimleri-merkezi-olusturuldu/icerik/3964 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.