Sivas’ta Okullar Arası Atık Pil Toplama Yarışması Düzenlenecek.

Sivas’ta Okullar Arası Atık Pil Toplama Yarışması Düzenlenecek.

Sivas’ta Okullar Arası Atık Pil Toplama Yarışması Düzenlenecek.

Sivas Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliğinde başlatılan Atık Pil Toplama kampanyası kapsamında Sivas’ta “Okullar Arası Ödüllü Atık Pil Toplama Yarışması” düzenlenecek. Bu kapsamda okullarda belirlenen öğretmen ve okul idarecilerine yönelik Atık Pil Toplama Kampanyası bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı, Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Mustafa Doğan ve ilgili kurumların temsilcileri de katıldı.
 
Programın açış konuşmasını Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Mustafa Doğan yaptı. Geri dönüşümün önemine değindi. Türkiye’de toplanan atıkların yaklaşık yüzde 15’inin geri dönüştürülebildiğini belirten Doğan; gelişmiş ülkelerin ise atıklarının yüzde 60’ını dönüştürebildiklerine dikkat çekti.
Doğan’ın ardından konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan ışık ise Sivas Belediyesi olarak çevre konusunda önemli proje ve çalışmaları hayata geçirdiklerini söyledi. 2018 yılı içerisinde 5 bin 365 ton ambalaj, 26.3 ton bitkisel atık yağ ve 4.3 ton elektronik atığı geri dönüşüme kazandırdıklarını söyleyen Işık, 878 ton tıbbi atığın ise sterilizasyona tabi tutularak bertaraf edildiğini dile getirdi. Işık; “Katı atık düzenli depolama sahasında çöpten elde edilen elektrik ile yaklaşık 20 bin konutun ihtiyacını karşıladık. 2017-2018 4 bin 900 kilogram atık pili 2018-2019 eğitim döneminde 5 bin 350 kilogram atık pil toplayarak geri dönüşüme kazandırmış olduk.” dedi.
Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendi himayesinde başlatılan Sıfır Atık Projesinin önemine vurgu yaptı. Bu kapsamda toplumda çevre bilinci oluşturmaya yönelik önemli çalışmaların yapıldığını belirten Savaşçı, okullarda uygulanan atık pil toplama kampanyalarının ise hem çevre kirliliğinin önlenmesi hem de gelecek kuşakların daha bilinci olması açısından büyük önem taşıdığını söyledi.
Bu kampanya kapsamında Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık’ın da dile getirdiği gibi tonlarca atığın doğaya karışmadan toplandığını ve çevrenin korunmasına yönelik önemli bir farkındalık oluşturulduğunu belirten Savaşçı, yeniden düzenlenecek “Okullar Arası Atık Pil Toplama Yarışması” ve diğer çalışmalarla da çok önemli mesafeler kat edileceğini kaydetti.
Konuşmaların ardından Çevre Mühendisi Diyem Özer tarafından atık pillerin toplanması ve bertarafı konusunda seminer verdi.
 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/sivasta-okullar-arasi-atik-pil-toplama-yarismasi-duzenlenecek/icerik/3786 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.