Turkcell Zekâ Küpü Projesi kapsamında Sivas Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencilerine Maker ve Kodlama Kiti seti dağıtıldı.

Turkcell Zekâ Küpü Projesi kapsamında Sivas Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencilerine Maker ve Kodlama Kiti seti dağıtıldı.

Turkcell Zekâ Küpü Projesi kapsamında Sivas Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencilerine Maker ve Kodlama Kiti seti dağıtıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın himayesinde özel yetenekli öğrencileri desteklemek için geliştirilen Turkcell Zekâ Küpü Projesi kapsamında Sivas BİLSEM 2, 3, 4 ve 5’inci sınıf öğrencilerine Maker ve Kodlama Kiti setleri dağıtıldı.
 
BİLSEM Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen programa Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Şube Müdürümüz Anakız Yörük, Sivas BİLSEM Müdürü Adem Uzun, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı. Programda ilk bölümünde öğrenci ve veliler, Maker ve Kodlama Kiti setlerinin kullanımı konusunda bilgilendirildi.
Bilgilendirme sunumunun ardından konuşan Sivas BİLSEM Müdürü Âdem Uzun; Turkcell Zekâ Küpü Projesi’nin özel yetenekli öğrencileri geleceğe hazırlayan bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu söyledi. Uzun; “Çocuklarınızın teknoloji ile çağı yakalamasını, var olan potansiyellerine katkı sağlamayı ve ailelerinin özel yetenekli çocukların eğitimleri konusunda bilgilendirilmesini hedef alan proje, ülkemizde ‘Maker Hareketi’ konusunda atılan ilk adımlardan biridir. Bu proje kapsamında Turkcell tarafından okulumuz öğrencilerine dağıtılmak üzere 102 adet Maker ve Kodlama Kiti seti gelmiştir. Maker ve Kodlama Kiti, öğrencilere, Maker’lara, tasarımcılara ve kodlama öğrenmek isteyen herkese teknolojiyi anlama ve gerçek dünyayı kodlama imkânı sunan en doğru araçtır. Öğrenciler mıknatıslı Makey modüllerini birleştirerek saniyeler içerisinde kendi robotlarını, projelerini yapabilecek ve kodlayabilecektir.” İfadelerini kullandı.
Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, ise BİLSEM’in önemine dikkat çekerek, burada eğitim gören özel yetenekli çocukların en iyi şekilde yetiştirilmesi ve yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Altınsoy, “BİLSEM, çok kıymetli bir eğitim yuvamız. Çok güzel başarılara imza atıyor. Biz burada görev yapan öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Ülkemiz için çok önemli olan bu beyinlerin iyi yönlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer biz onları iyi yetiştirir ve yönlendirirsek bu çocuklarımız Türkiye’nin geleceği olacak, ülkemizin faydasına güzel şeyler yapacaklar. Ama biz devlet olarak bu zekâları iyi yönlendirmezsek, birilerinin elinde ülkenin aleyhine kullanılacaklar. FETÖ gibi örgütlere prim vermemek için bu çocukları devlet eliyle eğitmemiz, bu zekâları bizim yönlendirmemiz lazım.  Ben eğitim kadromuzun da velilerimizin de bunun bilincinde olduğunu düşünüyorum.” Dedi.
Altınsoy, öğrencilerin başarılarına katkı sağlayacağını düşündüğü Maker ve Kodlama Kiti setlerinin ise hayırlı uğurlu olmasını diledi.
Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan ise konuşmasında projenin hazırlanması ve uygulanmasında emeği geçen Milli Eğitim Bakanlığı ve Turkcell yetkilerine teşekkür etti. Yıldızhan, bu proje ile birlikte öğrencilerin daha başarılı çalışmalara imza atacaklarına inandığını belirterek, tüm öğrencilere başarılar diledi.
Konuşmaların ardından Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ve Milli Eğitim Şube Müdürümüz Anakız Yörük, Maker ve Kodlama Kiti setlerinin dağıtımını gerçekleştirdi.
 
Yıldızhan, Altınsoy ve Yörük daha sonra Sivas BİLSEM’i gezerek eğitim sınıflarında incelemelerde bulundu. 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/turkcell-zek-kupu-projesi-kapsaminda-sivas-bilim-ve-sanat-merkezi-bilsem-ogrencilerine-maker-ve-kodlama-kiti-seti-dagitildi/icerik/1725 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.