Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası dolayısıyla program düzenlendi.

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası dolayısıyla program düzenlendi.

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası dolayısıyla program düzenlendi.

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası dolayısıyla program düzenlendi.
Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinesinde Uzuntepe İlk ve Ortaokulu’nca Şemsi Sivas İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen programa, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, Şube Müdürümüz Mehmet Başçil, Okul Müdürü Kadir Köşe, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.
Program, sergi salonundaki 81 ilin Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası kapsamında hazırlanan tanıtım afişlerinin yer aldığı serginin açılışı ile başladı.
Açılış öncesinde konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, “81 ilde aynı anda açılan sergimizin açılışını biz de burada gerçekleştiriyoruz. Bugün çocuklarımızın yerli malına ilgisini artırmak, yerli malı kullanmanın önemini vurgulamak ve ülkemizin geldiği noktayı anlatmak amacıyla bu program düzenleniyor. Sergide emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.
Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın ise “81 ilimizde Yerli Malı Haftası münasebetiyle böyle bir proje hazırlanmış. Farkındalık oluşturulması adına önemli bir çalışma. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Altınsoy, Özaydın ve beraberindekiler açılış kurdelesini kesti. Altınsoy ve Özaydın daha sonra sergiyi gezerek başta Sivas olmak üzere 81 ilin tanıtım afişlerini inceledi.
KUTLAMA PROGRAMI DÜZENLENDİ
Sergi açılışının ardından Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası programı gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açış konuşmasını Okul Müdürü Kadir Köşe yaptı. Köşe’nin ardından konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası, tutumlu ve bilinçli tüketici olmayı anlatmak ve yerli malının önemini hatırlatmak amacıyla 12-18 Aralık tarihleri arasında okullarımızda kutlanan özel bir programdır. Bir milletin millet olabilmesi, millet olarak varlığını devam ettirebilmesi, tarihine, kültürüne, gelenek ve göreneklerine bağlı kalmakla mümkün olur.
Tüketim alışkanlıklarının ve tutumluluk, kavramının benimsenme sürecinin çocukluktan başlaması gerçeğinden hareket ederek bu hafta boyunca düzenleyeceğimiz faaliyet ve uygulamalarla öğrencilere yerli malının ne demek olduğunu, nasıl tanımlandığını kavratarak ve yerli ürünleri korumaya, tüketmeye ve bu bilinci yaygınlaştırmaya çalışacağız.
Hızla gelişen teknolojinin yararlarının yanında getirdiği zararları, dünya dilinin İngilizce olması, köyden kente göç neticesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçi sayısının azalması, toptan ve perakende satışlarda hem satıcının hem de tüketicinin yerel ürünlerden uzaklaşması, ithal ürünleri tercih etmesi gibi nedenler yerli mallarının tekrar gündeme gelmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Ortaya çıkan bu ihtiyaçtan yol alarak 81 iliz Hepimiz Biriz Projesini oluşturduk. Projeye katılan gönüllü öğretmenlerimiz işbirliği yaparak çalıştılar. Öğrenciler ve veliler de bu projeye dâhil olarak güç birliği sağladılar. Ülkemizi il il gezme imkânı olmayan öğrencilerimiz bu proje ile ülkesindeki yerleşim yerlerini ve yerli ürünleri tanımış olacak ve ülkemizde üretilen ürünleri tüketmeye istekli olacaktır.” İfadelerini kullandı.
Altınsoy’un konuşmasının ardından öğrenciler şiir, tiyatro ve çeşitli gösterilerle yerli malı kullanımının önemine dikkat çekti. Hacivat-Karagöz ve halk oyunları gösterilerine yer verilen programda Sivaslı âşıklar da sahne aldı.
 
Programın sonunda Okul Müdürü Kadir Köşe, projeye sağladığı katkılardan dolayı Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ve Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın adına Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın’a plaket takdim etti. 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/tutum-yatirim-ve-turk-mallari-haftasi-dolayisiyla-program-duzenlendi/icerik/2317 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.