Yüzüncü Yılında Sivas Kongresi, Ulusal Öğrenci Sempozyumu Düzenlendi

Yüzüncü Yılında Sivas Kongresi, Ulusal Öğrenci Sempozyumu Düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Sivas Valiliği himayesinde; “Yüzüncü Yılında Sivas Kongresi, Ulusal Öğrenci Sempozyumu” düzenlendi. Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde Selçuk Anadolu Lisesince Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen sempozyuma, Valimiz Salih Ayhan, Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, Milli Eğitim Müdürümüz Ebubekir Sıddık Savaşçı ve il protokolünün önde gelen isimleri ile 14 ilden öğrenci ve öğretmenler katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açış konuşmasını Selçuk Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Yılmaz Yaptı. Yılmaz’ın ardından konuşan Valimiz Salih Ayhan, Sivas Kongresi’nin ve 100 yıl önceki ruhun önemine vurgu yaptı.
Ayhan; “Tarihimizi, bu coğrafyada nasıl badireler atlatıldığını bilmemiz lazım. Bin yıldır Türk yurdu olan bu topraklara nasıl bedeller ödetildiğini bilmemiz lazım. Dolayısıyla Sivas Kongresi’nin 100. Yılında her kesimi kucaklayan çalışmalar yaptık. İçerisinde kültürel, sosyal, sportif etkinlikler vardı ama beni en çok mutlu eden çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik programlardır. Çünkü asıl olan bu ruhu gençlerimizde canlı tutmaktır.” Dedi. 
“Yüzüncü Yılında Sivas Kongresi, Ulusal Öğrenci Sempozyumu”nun da çok anlamlı ve önemli bir program olduğunu belirten Ayhan, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Ayhan’ın konuşmasının ardından Sivaslı Aşık Ruhsati Eroğlu, “4 Eylül” şiirini okudu. Daha sonra Selçuk Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Habibe Metin ve Ses Sanatçısı Yavuz Emun Kuruçaylı tarafından Sivas Türküleri seslendirildi.
Müzik dinletisinin ardından Yüzüncü Yılında Sivas Kongresi, Ulusal Öğrenci Sempozyumunun açılış programı gerçekleştirildi. Sivas’ın ev sahipliğinde İstanbul, Bursa, Denizli, Trabzon, Hakkari, Elazığ, Amasya, Tokat, Yozgat, Bayburt, Afyon, Eskişehir, Artvin illerinden 47’si öğrenci olmak üzere 71 katılımcının görev aldığı sempozyum, 4 Eylül Sivas Kongresi’nin gerçekleştirildiği Atatürk Kongre ve Etnografya müzesinde bugün ve yarın gerçekleştirilecek oturumlarla sona erecek.

 

Bu sayfada yer alan bilgiler https://sivas.meb.gov.tr/www/yuzuncu-yilinda-sivas-kongresi-ulusal-ogrenci-sempozyumu-duzenlendi/icerik/3641 adresinden otomatik olarak çekilmektedir. Alo Sivas sitesi içeriklere herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. İçerik alınırken yazılım yanlış alanları algılayarak alakasız içerik çekebilir. Bu nedenle detayları kaynak linkten okuyabilirsiniz.