Sivas'ın en etkili firma rehberi. - 01.12.2023

Cenaze sektöründe rekabet

Cenaze sektöründe rekabet

Cenazenin ticareti olur mu? Hiç aklınıza geldi mi cenaze üzerinden para kazanmak? Her insan bir gün yaşamını yitirecek, ölümü tadacak. Rutin olan ve hiç bitmeyen bir döngü düşünün. Krizlerden etkilenmeyen, hatta krizlerle büyüyen bir sektör. Cenaze sektörüne hep birlikte yakından bakalım.

Cenaze sektörü büyük bir sektör. Tamamını burada ele almaya kalkarsak cilt cilt kitap dolusu bilgi yazmamız gerekir. Sadece helva, mevlid şekeri, yasin kitabı gibi bir ticaret düşünüyorsanız yanılıyordunuz. Cenaze sektöründe büyük firmalar büyük yatırımlar yapıyor. Mesela ceset torbaları, tabutlar, isimlikler, mezar taşı sektörü, hayrat çeşmesi sektörü, özel cenaze nakliyecileri ve daha fazlası.

Cenaze sektöründe genelde işler hep yolundadır. Kolay kolay zarar etmeyen ve krizlerden olumsuz etkilenmeyen bir sektördür. Cenaze sektöründe yatırımcılar reklama ihtiyaç bile duymazlar. Her zaman alıcı bir kitle mutlaka vardır. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de rekabet vardır.  Genelde belediyeler, hastaneler, emniyet gibi daimi bir müşteri grubu toplu ürün alımları veya hizmet alımları yapar. Perakende olarak ise hayır amaçlı ürün ve hizmet satışları olmaktadır.

Örnek verecek olursak klasik tahta tabutlar günümüzde kullanılmamaktadır. Tahta tabutların yerini yavaş yavaş polyester tabutlar aldı. Polyester tabutlar plastik malzemeden yapılıyor. Kulplu, kollu, hem kulplu hem kollu bir kaç modelde üretiliyor. Polyester tabutların tahta tabutlardan farkı dezenfekte edilebiliyor olması. Tahta tabutlar ölülerden sızan herhangi bir sıvıyı emerek enfeksiyon üretebilirken polyester tabutlar yıkanabiliyor. Dezenfekte edilmesi enfeksiyon riskini ortadan kaldırıyor.

Ayrıca alüminyum tabutlarda çok tercih ediliyor. Özellikle soğutucu özelliği olan tabutlar cenaze nakil veya bekletme amacıyla kullanılıyor. Bir çok hayırsever köy ve mahalle camilerine polyester ve soğutuculu tabut bağışlıyor. Sadece tabut değil, cenaze yıkama tezgahları, musalla vb alanlarda üretimler aralıksız devam ediyor. Cenaze sektörü çok reklamı olan, bilinen bir sektör olmasa da rekabet yapacak kadar çok firma bulunuyor.

Cenaze sektörüne kısaca bir giriş yaptık. Detaya girip her konuya değinmedik. İlerleyen günlerde sektöre daha yakından bakarak firma, ürün ve hizmet bazında incelemeye devam edeceğiz. Bizi takipte kalın…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bildirimleri Aç TAMAM Hayır Teşekkür Ederim