Sivas'ın en etkili firma rehberi. - 01.10.2023

Yağsa bir dert yağmasa bir dert

Yağsa bir dert yağmasa bir dert

Geçtiğimiz yıllarda kuraklık sorunu yaşayan çiftçiler bu günlerde ani sağanaklardan dolayı verim kaybı yaşıyor.

Aşırı yağışların ürünlerde çeşitli mantar hastalıklarına sebep olduğunu belirten çiftçiler ilimizde yer yer sarı pas hastalığı görüldüğünü, hububatta verim kaybı yaşanmasının beklendiğini belirttiler. Yağışların devam ediyor olmasının ve tarlaların çamur olmasının ise ilaçlamaya engel olduğunu belirten çiftçiler verim kaybı beklerken bir çok ilçede tarım arazileri dolu yağışından ve su baskınlarından zarar gördü.

Geçtiğimiz yıl yağışın çok az olmasına rağmen meyve ağaçlarından yüksek verim aldıklarını belirten çiftçiler bu yıl yağışların bol olmasına rağmen meyve ağaçlarında da verim kaybı yaşadıklarını belirtiyorlar.

Öte yandan saman ve yemlik ot sıkıntısı yaşanması beklenmiyor.  Hayvancılık yapan çiftçilerimiz tarafından süt yemi, besi yemi gibi sınıflandırılmış ticari olarak özel üretilen yemlerin tercih edilmesi nedeniyle üretici maliyetlerinin düşmesi beklenmiyor ve ithal yemlerin kullanımının  devam etmesi bekleniyor.

Barajların doluluk oranları artarken ekimine kısıtlama getirilen ürünler için yasaklar da kaldırıldı. Özellikle pancar, patates gibi sulama ihtiyacı olan ürünler için konulan yasaklar kaldırıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bildirimleri Aç TAMAM Hayır Teşekkür Ederim