Sivas'ın en etkili firma rehberi. - 01.12.2023

Market sektöründe işçi olmak

Market sektöründe işçi olmak

Ülkemizde en büyük sektörlerden birisini market sektörü oluşturuyor. Zaman zaman yükselen enflasyon nedeniyle tartışmaların hedefinde yer alan marketlerin bir çok sıkıntısı bulunuyor. Büyük bir istihdam kapısı olan market sektörüne gelin yakından bakalım.

Son yıllarda enflasyon hızlı bir yükselişe geçti. Siyasiler artan fiyatlar için marketleri sebep gösterdi hatta stokçulukla suçlayıp üç harfliler gibi yakıştırmalar yapıldı. Aslında stok bulundurmak marketlerin işinin bir parçası olmasına rağmen halkın enflasyonu değil marketleri konuşması sağlandı. Vatandaşlar alım gücü düştükçe marketlere tepki gösterdi ve orada çalışanlara kaba davranmaya kadar konu ilerledi.

Türkiye’de işsizlik oranı yüksek. İstihdam sağlayan en büyük sektörlerden biriside market sektörü. Marketlerde kasiyerlik yapan, reyon dizen, paspas atan, cam silen binlerce üniversite mezunu atanamamış, iş bulamadığı için markette çalışmak zorunda olan gençler bulunuyor.

Market çalışanlarının mesai saatleri maalesef kapıda yazdığı kadar değil. Bir çoğunda işçiler daha erken gelip daha geç çıkıyor. Öyle ki, etiket değiştirmek, kasa teslimi yapmak, temizlik yapmak, reyon dizmek gibi bir çok iş müşterilerin görmediği saatlerde yapılıyor. Kasada açık çıkarsa çalışan onu cebinden karşılıyor. Gecenin geç saatlerinde kapalı sandığımız marketlerde çalışanlar olabiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bildirimleri Aç TAMAM Hayır Teşekkür Ederim